logo

רעיונות לציורים המדריך המלא

מאיפה ניתן לקבל את ההשראה לצייר?
ציור ורישום יכול להיות כיף, אך לפעמים אנחנו נתקעים כבר בהתחלה, כאשר אין לנו רעיון לציור. אז, אל דאגה, יש המון רעיונות שונים ומשונים על איך אפשר למצוא רעיונות לציורים בקלות.

1) לשרבט ולקשקש

אחת הדרכים הטובות ביותר להוציא את היצירתיות החוצה היא להשתחרר מן הציפיות לאיך ייראה הציור, ולתת לרגע לקחת אותך. ברגע שאתה מקשקש אתה נכנס למוד של לשים את העיפרון על הנייר, ולעיתים יקפוץ לנו צורה או טקסטורה שייתן לנו רעיון לציור יותר רציני.

2) לצייר מהמציאות

אפשר להתחמם על ידי ציור מהמציאות, של בן אדם או אובייקט. זה יכול להיות פורטרט עצמי בעזרת המצלמה של הפלאפון, או מראה. נסו לעשות זאת בזמן מוגבל, אפילו להשתמש בסטופר, ולראות מה נצליח לתפוס בשתיים שלוש דקות למשל. זהו חימום מעולה, ליצירתיות ולהשראה, בגלל שאתה לא מצפה שיצא איזה ציור גמור שאפשר להתרברב בו, אך לעיתים תופתעו לגלות כמה אפשר להספיק בזמן כל כך קצר. כמובן שיותר פשוט להגיד לחבר לעשות פוזה לדקה או שתיים במקום למשך שעה או יותר.

3) לשחק עם צבעים

אם אתה מצייר עם צבעים, נסה לערבב צבעים ולראות מה יביא הדבר. איזה צבעים מושכים אותך? משפיעים עליך? מה הם מזכירים לך? פתח את כל קופסת העפרונות, פסטלים, צבעי שמן, אקריליק, כך שתוכל לראות את כל הצבעים בספקטרום. או נסה פלטות צבעים דיגיטליות. הרשה לעצמך להיות חופשי על מנת שתוכל לקשר בין צבעים לחפצים, למצבי רוח ולסצנות שונות.

4) לצייר משהו קל שציירת בעבר פעמים רבות

לפעמים חזרה על דברים שקל לצייר מחזיר את הביטחון בציור. אם ציירת עיניים במשך שבוע, צייר עוד כמה ואריציות של עיניים. אם אתה אוהב לצייר פרחים, תתחיל מלצייר פרח ואז לבנות סביבו סצנה שלמה. להתחיל ממשהו בטוח, שקל לצייר, לא רק ישפר את תחושת הביטחון בציור, אלא יזכיר לך גם שלוקח זמן רב של אימון על מנת שתהיה טוב בציור של דבר מסוים, בדיוק כמו הזמן שייקח ללמוד טכניקה חדשה.

5) להסתכל פנימה

מה חשוב לך? מה אתה מרגיש עכשיו? איך אתה יכול להפוך את המחשבות האלה לציור?

6) להרים את הראש

מה נמצא מסביבך ברגע זה? האם זה משהו מיוחד או רגיל? אם אתה רוצה להתחיל ממשהו קל, בנה לעצמך סצנה של חפצים דוממים, שצורתם דומים לקוביות, צילינדרים, עיגולים (ספר, כדור כדורסל, כוס קפה). רשום אותם במהירות והוסף להם צל כדי שייראו תלת מימדיים. למרות שזה תירגול שנשמע די טכני ואולי אפילו קליל, זה יכריח אותך להסתכל על צורה, טקסטורה, עומק ופורפורציות סימולטנית, ותופתע לדעת כמה זה תרגיל יותר מאתגר ממה שחשבת.

7) ציור מתמונה

אם אין שום דבר סביבך, או שציירת כבר אלפי ציורים של השטויות בחדר, נסה לחפש תמונות שיהיו מעניינות לדעתך לציור.

8) לצייר דברים אהובים

אתה אוהב לצייר כלבים? בתים? מכוניות? כך את זה שלב אחד קדימה, ותחקור את האובייקט לפרטי פרטים, תלמד את האנטומיה של כלב או תראה סירטון של איך עובדת מכונית. יותר מזה, ככל שאנחנו יודעים ומבינים יותר מה אנחנו מציירים כך גם קל לנו יותר לצייר אותו.

9) לעשות משהו אחר

אם אתה יושב ובוהה בדף ושוב דבר לא קופץ לראש, תמצא משהו אחר לעשות בינתיים. לעיתים, שינוי הפוקוס עוזר ביצירתיות. באופן אירוני, לעשות כלים, או בכלל מטלות ביתיות אחרות עוזרות לגרות את היצירתיות, הם מעסיקות את הצד השמאלי של המוח בניקוי ובסידור ובכך משחררות הצד הימני של המוח לחלום, להזות ולפתח גירוי לציור הבא. אגב, הדבר עובד גם לכתיבה.

10) להציב אתגר

יש משהו שתמיד רצית לצייר, אבל חשבת שאתה לא מסוגל? עכשיו זה אולי הזמן לאתגר את עצמך, ולראות אם אתה מצליח יותר מהפעם הקודמת. מצא תמונות, תסתכל במראה אם זה פורטרט עצמי, או ארגן לעצמך סצנה שתמיד רצית ללמוד לצייר כמו זכוכית מתחת למנורה. תתחיל ברישום פשוט של הצורות הבסיסיות, הפרופרציות, והקומפזיציה, ואז תעבור לצל ולפרטים.

11) להעתיק מאסטרפיס

הנערה עם עגיל הפנינה של ורמיר, הפורטרט העצמי של לאונרדו דה ויצ’י, אחד מהנופים של טרנר, או כל אמן קלאסי אחר שיכול להוות השראה ולעלות את המוטיבציה לשפר את יכולות הציור שלך.
חפש דוגמאות באינטרנט או תקרא ספר העוסק בתולדות האמנות על מנת שתוכל לבחור מאסטר שתוכל לצייר ממנו. זו היא שיטה טובה אם אתה מתקשה במשהו כמו קומפוזיציה, עומק או כל דבר אחר, ורצית ללמוד איך האמנים הגדולים עשו זאת.

12) לנקות ולסדר את ציוד האמנות

לפעמים קשה להתחיל שאתה לא מוצא את החומרים הנכונים לעבוד איתם. סידור החומרים במקומות הנכונים יכול להביא רעיונות למה אתה יכול לעשות איתם. לעיתים, מדיומים רבים ושונים יכולים גם לחסום אותך – זאת אומרת יותר מידי עומס, יותר מידי הסחות דעת. מדיומים שונים לא ייראו מזמינים במיוחד אם הם מלוכלכים, למשל פסטלים שהתבלגנו ייראו אפורים, צבעי מים שהתערבבו ונהפכו לצבע בוצי, עפרונות צבעוניים שהתבלגנו ייראו מבולגנים וייקשו בבחירת הצבע הרצוי.
בחר מדיום אחד, משטח עבודה אחד בהתבסס על מה שהכי מעניין אותך, שים את שאר החומרים בצד, ותתחיל לצייר.

13) קריאה, מוסיקה, ריקוד, או כל פעילות יצירתית אחרת

איזה צורה, צבע, טקסטורה יש לפעילויות האלה? איזה תמונה (מוחשי או אבסטרקטי) הן יוצרות? ענה על השאלות האלה ותתחיל לצייר את התמונה שהפעילויות האלה יוצרות.

14) להסתכל על עניים, אש, טקסטורה של קיר, חורים בתקרה או כוכבים בשמיים

איזה תבנית, קצב אתה רואה? איך יהיה ניתן לחקות את הטקסטורות היומיומיות הללו? האם זה מזכיר לך תמונה אחרת שהיית רוצה לצייר?

15) לצייר אנשים

לפנים יש מגוון צורות וגדלים כמובן, אבל ידיים, רגלים, וצורות שונות של גוף יכולים להיות מעניינים לא פחות. נסה לצייר פוזות עומדות, פוזות שממחישות תנועה, סצנות שלמות אם לא מתאים לך לצייר פורטרט כרגע.

16) לצייר חיות

זה יכול להיות חיה שנמצאת בבית, כלב חתול, ציפור, או כל חיה אחרת שנמצאת בטבע.

17) לצייר צמחים

לציור טבע דומם יש היסטוריה ארוכה. בעבר ציור צמחים בצורה מדויקת נועד על מנת לתייג ולזהות אותם לפני שהצילום הומצא. אם אתה לא בכיוון של ריאליזם, תמיד אפשר למצוא אינטרפנטציה אמנותית אחרת לצמח.

18) להיעזר בספר

אפשר לקרוא ספר על רישום, ציור, להתאמן על נושאים מסוימים מתוך הספר, או אפשר לקרוא ספר שאינו קשור לאמנות, בדיוני או לא בדיוני, רק כדי להניע את החשיבה בכיוון חדש. כדי ליצור סצנה בדיוני, פנטזיה, נסה לקרוא ספר שההתרחשות שלו היא בעולם בדיוני.

19) לישון על זה

לעיתים בשינה יגיע לנו פרץ של יצירתיות, חצי חלומות רגע לפני שאנחנו נרדמים. שים מחברת ליד המיטה בשביל הרעיונות האלה שצצים. אם לא תקבל השראה מזה, לפחות הרבצת שינה.

20) לצייר אבסטרקט, תבניות, וצורות

סדר על הקנבס צורות בקומפוזיציה שנראית לך מעניינת ודינמית, ואז תתנסה בצביעה של הצורות. נסה ליצור ציור שמצד אחד משרה רוגע ומצד שני עשוי בצורה קפדנית.

21) לפתוח סקצ’בוק ישן

לעיתים רישומים שעשית במחברת במחברת הרישומים לא יצאו כמו שרצית, אם אתה מצליח לראות מה השתבש בהם, אתה כבר בחצי הדרך לעשות אותם טובים יותר. זה יכול להיות השראה בפני עצמה, להזכיר לעצמך כמה השתפרת. לפעמים תמצא ציורים שלא תאמין שיצאו כל כך טוב, וגם אלה יכולים להיות מקור השראה מעולה.

22) ליצור הרגלים בזמן תהליך הציור

האם אתה תמיד מאזין למוסיקה בזמן ציור, או תמיד מאזין לסוג מוסיקה מסוים? האם אתה אוהב להדליק קטורת לפני שאתה מתחיל? אולי אתה מנקה את השולחן ואת העטים, העפרונות לפני שאתה מתחיל. צור לעצמך מנהג קטן וקצר של פעולות שאתה עושה באותו סדר כל פעם שאתה מתחיל לצייר, פעולות ששונות מסדר היום הרגיל. לא משנה איזה פעולות אלו העיקר שיזכירו לך שאתה עכשיו עוסק באמנות ויציתו את היצירתיות שבך.
נסה לעשות רישום ביום, ציור ביום, פרסם אותו באינטרנט או שמור אותו בסקצ’בוק. אפילו ציור פוזה של שתי דקות כל יום זה דרך טובה ליצור הרגל ולשמור על אש היצירתיות דולקת. גם העסוקים ביותר מבינינו ימצאו את הזמן לפעילות הקצרה הזאת, ואלא שיפרסמו את התוצאות ברשת ידורבנו אף יותר מהתגובות ומהאנשים שעוקבים אחריהם. יותר זמן שתעשו זאת כך התוצאות היומיות שלכם ישתפרו.

23) למצוא את ה-מקום

תחפשו מקום שתמיד רציתם לראות או לבקר בו, אם לא תוכלו להגיע אליו פיזית, תמצאו תמונה באינטרנט או מספר, הביטו בתמונה טוב ונסה לצייר אותה בדייקנות או אף להכניס אליה מעט מהדימיון.

רעיונות לציורים

טיפים:

  • זה בסדר גם לצייר את אותו דבר שוב ושוב אם אתה מרגיש שאינך מרוצה מהתוצאה. הדבר יוצר גם תהליך אמנותי יפה שיוכל להיות מוצג כסידרה שמוצגת מזוויות או בזמנים שונים. למשל לנסות לצייר של פרח בכל יום במדיומים שונים ובטכניקות שונות.
  • בטא את עצמך דרך הציור. צור סיגנון קו משלך שייבטא את הרגשות שלך, פעמים רבות ניתן לראות רישום של אובייקט מסויים ולהבין מה הצייר האמן הרגיש באותו רגע.
  • נסה להביע את עצמך דרך הציורים, אם אתה מרגיש עצוב צייר מישהו בוכה, או אם אתה כועס נסה לצייר ארייה או כל שמזכיר עצבנות.
  • אל תפחד לנסות משהו משהו חדש, רוב הרעיונות הטובים מגיעים מהמקומות הכי לא צפויים, זה רק יעזור לך להיות צייר יותר טוב.
  • לחלום בהקיץ על הציור הבא בזמן שאתה במעלית, בזמן שאתה מחכה בתור או תקוע ללא מעשה. זה יעזור מאוד לשיפור יכולות הציור במיוחד אם תדמיין כל פרט ופרט, כל קו קו. דמיין את עצמך עושה זאת בצורה מושלמת ופעם הבאה אתה באמת תעשה זאת במציאות.
  • נסה לצייר ישר שאתה מתעורר בבוקר. לעיתים המוח עובד הכי טוב ללא כל המחסומים שנוצרים לנו במהלך היום.
  • שמור סקצ’בוק בקירבת מקום כדי שאם המוזה תכה בך תוכל לקשקש עליו ישירות.
  • אל תעתיק תמונה במדוייק. לצייר מתמונה זה דבר טוב על מנת ללמוד על פרופרציות ופרטים מסויימים, אך לתמונות יש גם עיוותים רבים. תאורה חזקה מידי יכולה ליצור חלקים חלבנים לגמרי, עצים ואובקייטים חשוכים יכולים להפוך שחורים לגמרי, ובכלל צבעים יכולים להיות שונים מאוד מאיך שהם נראים במציאות. כל עוד אינך עושה ציור היפר ריאליסטי, היריד מוגזמת מידי לפרטים יכולה ליצור ציור מעט מטריד. נסה להפשיט חלק מהתמונה ולרדת לפרטים בדברים החשובים. לדוגמא, בפורטרט לרדת לפרטים בעיניים, אבל את השיער לצייר בפשטות, ולאו דווקא לצייר שיערה שיערה.

זהו עד כאן, בחרו שיטה, מצאו השראה ותתחילו לצייר !
עמית.

(מאמר מתורגם מאתר wikiHow)

 

Comments are closed.